سبک زندگی

اسناد فرش‌های حرم امام رضا علیه‌السلام

اسناد فرش‌های حرم امام رضا علیه‌السلام

معمولاً نخستین پرسش کسانی که با قاب‌فرش‌های متبرک حرم امام رضا علیه‌السلام آشنا می‌شوند این است: چطور مطمئن شویم که فرش‌های حرم است و کلاهبرداری نیست؟
راستی‌آزمایی این موضوع  بسیار ساده است.
فرش‌های حرم امام رضا علیه‌السلام دو حالت دارند: نخست اینکه نذری هستند و از چند ساعت تا چند سال در حرم می‌مانند. دوم اینکه در کارگاه‌های فرش‌بافی آستان قدس بافته شده‌اند.
وجه مشترک تمام این فرش‌ها «خراب‌شدن» است. هر فرشی پس از مدتی خراب می‌شود؛ یا به‌دلیل کهنگی یا آسیبی فیزیکی یا هر دلیل دیگری.
آستان قدس اداره‌ای دارد به نام «ادارۀ فرش حرم». این اداره وظیفه دارد که فرش‌های خراب‌شده یا فرش‌های نذریِ سالمی را که مدت نذرشان تمام شده است، بفروشد یا به مساجد، حسینیه‌ها و هیئات واگذار کند. این فرش‌ها ممکن است دست‌باف باشند یا ماشینی.
پس از این مقدمه سراغ پاسخِ پرسشِ احتمالیِ شما می‌رویم:
ماهد فرش‌های کهنه‌ را از ادارۀ‌فرش حرم می‌خرد. اما کدام فرش‌ها؟ فرش‌های سالم و استفاده‌شدنی؟ قطعاً چنین نیست.
ماهد فرش‌هایی را می‌خرد که دیگر نمی‌توان از آن‌ها در حسینیه، مسجد، هیئت یا خانه‌ای استفاده کرد.
پس از انتقال فرش‌ها به قم، آن‌ها به کارگاهِ برشِ فرش ماهد می‌روند و در اندازه‌های پیش‌بینی‌شده قطعه‌قطعه می‌شوند. گاهی ترنج قالی جدا می‌شود و گاهی به قطعات مساوی تقسیم می‌شود.

– نکتۀ مهمِ پایانی این است که این فرش‌ها وقف حرم نیستند؛ زیرا فرش‌های وقفی فروخته نمی‌شوند.
در ادامه، تصویر رسیدِ خرید فرش از ادارۀ فرش حرم امام رضا علیه‌السلام بارگذاری شده است. می‌توانید با ادارۀ‌ فرش تمای بگیرید، شمارۀ رسید را بگویید و مطمئن شوید که این فرش‌ها را از ادارۀ فرش حرم امام رضا علیه‌السلام خریده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *