دسته‌بندی نشده

درباره 10 پرده 10 قصه بیشتر بدانید

10 پرده 10 قصه
3.5/5 - (2 امتیاز)

درباره 10 پرده؛ 10 قصه بیشتر بدانید!

امروزه با پیشرفت تکنولوژی سرگرمی‌های متنوعی برای کودکان ایجاد شده است که جذابیت‌های منحصربه‌فردی دارد؛ در نتیجه بازار رقابت تولید محصول بسیار گسترده و متنوع است. به همین دلیل نیز تولید محصول برای این گروه سنی بسیار سخت شده است. برای تولید محصول در کنار خلاقیت و جذابیت حتماً باید به پیشرفته‌بودن آن نیز بسیار دقت کرد. یکی از قابلیت‌های جدید برای تولید محصول، استفاده از نرم‌افزار واقعیت‌افزوده یا (AR) است. می‌توان با استفاده از این قابلیت محصول جذاب و نوآورانه‌ای را برای کودکان تولید کرد.

یکی از چالش‌برانگیزترین و در عین حال مهم‌ترین موضوع برای آموزش به کودکان، آشنایی آن‌ها با وقایع و داستان‌های دینی است. در میان این موضوعات، واقعه عاشورا در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد. چگونگی انتقال مفاهیم اولین مرحله‌ای است که باید به آن دقت کرد. آموزش و انتقال مفاهیم از طریق بزرگسالان یا مربیان می‌تواند مفید باشد؛ اما در اکثر اوقات شاید اثرگذاری مناسب یا طولانی‌مدت قطعی به همراه نداشته باشد. استفاده از خود کودکان و شریک‌کردن آن‌ها در روند آموزش می‌تواند اثرات بهتری را به‌همراه داشته باشد. همچنین در کنار ارتباط‌گرفتن مؤثرتر هم‌سالان با یکدیگر می‌توان به جنبۀ آموزش فردی نیز دقت کرد و بدین ترتیب به کودک کمک کرد تا توانایی‌های ارتباط جمعی و مسئولیت‌پذیری را نیز بیاموزد. ارتباط‌گرفتن با هم‌سالان و قرارگرفتن در جایگاه مدیریت و آموزش به کودکان کمک می‌کند اعتمادبه‌نفس اجتماعی خود را افزایش دهند.

ترکیب هنر اصیل ایرانی مانند نقالی و پرده‌خوانی با قابلیت تکنولوژی امروزی مانند نرم‌افزار واقعیت‌افزوده(AR) باعث تولید محصول چند‌جانبه‌ای می‌شود که شما می‌توانید از آن در زمینه‌های متنوعی برای آموزش استفاده کنید؛ موسسۀ فرهنگی و مذهبی ماهد با توجه به این نکات، تصمیم به تولید محصولی گرفته است که قدمی متفاوت در موضوع تولید محصولات ویژه برای کودکان به حساب می‌آید.

واقعیت افزوده(AR) به بیان ساده اضافه کردن محتوایی به یک صحنهٔ واقعی است که البته تنها به تصاویر محدود نشده و روی صدا یا هر حس دیگری نیز می‌توان این فناوری را پیاده کرده و محتوایی را به بستر واقعیت افزود که مزایای بسیاری دارد.

با استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده AR، می‌توانید دوربین موبایل‌تان را بر روی قسمتی از هرکدام از پرده‌ها بگیرید و در آنجا علاوه بر تصویر نقش بسته بر آن قسمت پرده با تمام جزییات عادی، قصه‌ی مربوط به آن را مشاهده کنید و بشنوید.

نقالی نوعی هنر نمایشی و دراماتیک و از اصیل‌ترین هنرهای نمایشی ایرانی است. هنر نقالی در فرهنگ ایرانی ریشه دارد و قدیمی‌ترین شکل بازگوکردن قصه‌ها و داستان‌های اکثراً حماسی و یا مذهبی است. قدمت این هنر به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد؛ اما اوج آن در دوران صفویه بوده است.

ما در تولید محصولات خود تلاش می‌کنیم با تلفیق هنر اصیل ایرانی با مفاهیم اسلامی محصولی کاربردی، زیبا و مقرون‌به‌صرفه را تولید کنیم که در عین حفظ کیفیت دارای نوآوری و خلاقیت نیز باشد؛ به‌ویژه در زمینهٔ تولید محصول برای کودکان که از مخاطبین خاص محصولات ماهد به حساب می‌آیند.

محصولات پرده‌خوانی هیئت کوچک که ویژۀ محرم است و کتاب «قصه‌های دلیران»، شامل ده پرده‌خوانی محرم است. پردۀ اول، حضرت مسلم؛ پردۀ دوم، حبیب؛ پردۀ سوم، حُرّ؛ پردۀ چهارم، زُهیر؛ پردۀ پنجم، اسلم؛ پردۀ ششم، حضرت قاسم، پردۀ هفتم، حضرت زینب(س)؛ پردۀ هشتم، حضرت عباس(ع)؛ پردۀ نهم، امام‌حسین(ع)؛ پردۀ دهم، حاج‌قاسم.
کتاب «قصه‌های دلیران» شامل ده پرده‌خوانی و هر پرده داستانی از زندگی شخصیت‌های نام‌برده برای کودکان است. برای سرگرمی و همچنین آشنایی کودکان با زندگی آنان بسیار مناسب است. بهتر است این بسته را بزرگ‌ترها برای کودکان روایت کنند تا آن‌ها نیز بیشتر در جریان زندگی آن بزرگواران قرار بگیرند.

این محصولات ویژۀ کودکان است تا از طریق نقالی و قصه، زمینۀ آشنایی آن‌ها را با یکی از مهم‌ترین وقایع تاریخی فراهم کرده و به آن‌ها کمک کنیم که خودشان بتوانند قصه‌های عاشورا را برای هم‌سن‌و‌سالان خود روایت کنند و واقعه عاشورا در دل و جان آن‌ها بنشیند.
امیدواریم این محصولات به شما کمک کنند تا کودکان و نوجوانان اطراف خودتان را با واقعۀ عاشورا آشنا کرده و آن‌ها را تشویق کنید تا خودشان راوی قصۀ عاشورا باشند.
برای دیدن و اطلاعات بیشتر درباره کتاب قصه‌های دلیران روی عکس زیر کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *